Az ecet valóban csodaszer
Vannak, akik számára az ecet csupán egy plusz íz a salátában. Mások azonban azért is kedvelik – ami különösen igaz az almaecetre –, mert egy sor pozitív hatást tulajdonítanak neki.
Az ecet az évek során népszerű házi gyógymóddá lépett elő, mivel külsőleg és belsőleg is alkalmazható, és úgy tartják, hogy gyógyírt jelenthet az emésztési zavarokra is. Annyi biztosan igaz, hogy az ecet jót tehet, de nem árt tudni, hogy mire használható pontosan, és mire nem.
Miből áll az ecet?
Az emberek évezredek óta erjesztik az élelmiszereket, így a szőlőt, a burgonyát, a gabonát és az almát, hogy ecetet készítsenek. Manapság a szupermarketek polcain is igen széles a választék, a hagyományos fehér ecet mellett (ami hígított desztillált alkohol erjesztésével készül) a kínálatban megtalálható az almaecet, a vörösborecet, a rizsecet és a malátaecet is. Általában mindegyiket kétlépcsős folyamatban állítják elő, amely az élelmiszercukrokat alkohollá, majd savvá alakítja. Miközben az olcsó balzsamecetet borecet, némi szőlő és karamellszínezék hozzáadásával állítják elő, addig az ínyenc típusokat gyakran fahordókban, akár 25 évig érlelt szőlőből készítik.
Mennyire egészséges?
Az ecettel való főzés bizonyos szempontból mindenképp előnyös lehet: savtartalma miatt kihozza sok étel ízét, és akár a só is helyettesítő vele, ráadásul fogyókúrázóknak jó hír, hogy nulla kalóriát tartalmaz – kivéve a balzsamecetet, melynek egy teáskanálnyi mennyiségében 5–27 kalória található. Íme, egy kis összefoglaló arról, hogy mit tudunk jelenleg az ecetnek leggyakrabban tulajdonított egészségügyi hatásokról:
Az első, amire a természetgyógyászat az ecetet javasolja: a túlsúly. Minden étkezés előtt fél órával egy kis kanál almaecetet kell meginni egy pohár vízben elkeverve. Az almaecet elősegíti a zsírok elégetését. Emellett hatásos a krónikus fáradékonyság kezelésére. Ehhez össze kell keverni mézet és almaecetet, és lefekvés előtt ebből a keverékből két kiskanállal kell bevenni. Ez az elalvást is segíti, míg az egész test bedörzsölése almaecetes hideg vízzel a felkelést könnyíti meg.
A harmadik, aminél az almaecet segíthet: a fejfájás. Egyrészt a nyak és a halánték bedörzsölését kell elvégezni, másrészt belsőleg is lehet használni. Arcüreggyulladás, homloküreg-gyulladás, orrdugulás esetén és fejfájásnál is ajánlott a gőzölés, amihez egyenlő arányban kell összekeverni almaecetet és vizet, majd ezt a keveréket lassú tűzön kell felforralni. A gőzt kb. 70x lélegezzük be.
Ízületi fájdalmaknál almaecetes bedörzsölést és borogatást lehet használni. Nagyon fontos megjegyezni, hogy égési sérüléseknél a baleset után azonnal tömény almaecettel kell bekenni az égett bőrfelületet, így nem hólyagosodik föl, és jóval előbb meggyógyul a sérült bőrterület. Az almaecet javasolt továbbá bőrbetegségeknél, visszérnél, kopaszodás és lábgomba esetén külsőleg, töményen használva.
Az ecetet nem javasolt rendszeresen fogyasztani, mert a csontokból kalciumot von ki, elősegíti a csontritkulást. Csontritkulás esetén tehát az ecetkúrák ellenjavallottak!
Az ecettel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy rendszeresen fogyasztva csökkentheti a magas vérnyomást, mint a szívbetegség egyik rizikófaktorát. Azonban ha valaki magas vérnyomással küzd, akkor semmiképpen ne hagyatkozzon kizárólag az ecet gyógyító erejére, hanem mindenképpen tartsa be az orvos utasításait.
Az ecet nagyon hasznos lehet a vércukorszint szabályozásában is, hiszen javítja a cukorbevitelre adott inzulinválaszt. Ez a hatás még kifejezettebb azoknál az embereknél, akik inzulinrezisztenciában szenvednek. Az ecetet nem önmagában, hanem vízzel kell fogyasztani, mégpedig étkezés előtt, így erősebb lesz a gyomorsav, javul az emésztés, és evés után nem emelkedik meg drasztikusan a vércukorszint.
Az ecet segíthet a káros baktériumok elleni küzdelemben. Előfordulhat, hogy némely baktérium annyira elszaporodik a szervezetben, hogy az immunrendszert teljesen legyengíti, így képtelen védekezni a betolakodókkal szemben. Az ecet rendszeres fogyasztása viszont támogathatja az immunrendszert, és ezzel segíthet a kórokozókkal szembeni védekezésben és küzdelemben. Azonban ha valamilyen gyomor- és bélrendszeri betegségben szenved, kérje ki orvosa tanácsát mielőtt rendszeresítené az ecetet az étrendjében.